top of page

Przepis na leniwy urlop, część druga : spacery po wsi Gorajec - Ekoszlak.

Po zobaczeniu wszystkich urokliwych zakątków w Chutorze warto wyruszyć na zwiedzanie Gorajca.


Czatownia we mgle

Ścieżka spacerowa nr 1 to, oczywiście, Gorajecki Ekoszlak! Jeszcze będąc na terenie Chutoru na pewno zauważycie na łące naprzeciwko Chutoru wysoką konstrukcję , jest to czatownia ornitologiczna. Powstała z myślą o obserwacji ptaków. Czatownia jest ''piętrowa'' , ma sporą zadaszoną zabudowaną platformę, na tej platformie można całkiem wygodnie spędzić noc i już od świtu obserwować ptaki, sarny oraz ... koniki polskie! Tak, tego lata na gorajeckich łąkach została utworzona Zagroda Pokazowa Konika Polskiego, zagroda to ogrodzona przestrzeń pomiędzy dużą czatownią a małą czatownią z portretem rysia Bohuna(kolejny gorajecki deskal autorstwa Arkadiusza Andrejkowa), więc dwie klacze i dwa źrebaki mają naprawdę sporo miejsca.


Koniki Polskie

Tuż obok czatowni jest ścieżka sensoryczna, ma której możecie sprawdzić stopień własnej wrażliwości chodząc na bosaka po szyszkach lub gałęziach.


Ścieżka sensoryczna

Ekoszlak prowadzi przez łąki, ale też - przez las, idąc tą ścieżką warto uważnie rozglądać się dookoła: na trasie spacerowej zostały umieszczone tablice informacyjne, hotele dla owadów oraz kolorowe figurki ptaków ,owadów oraz zwierząt, jakich można spotkać w okolicy. Mała wskazówka, jeśli na Ekoszlaku zauważycie wilka za krzakiem lub rysia na drzewie - nie panikujcie! ;)


Tablica informacyjna na Ekoszlaku w Gorajcu

Mówiąc o Ekoszlaku nie mogę nie wspomnieć o pięknej gorajeckiej rzece o nazwie Gnojnik. Zgodzę się ,że nazwa rzeki nie jest najlepszym chwytem marketingowym, ale uwierzcie mi, nie ma nic lepszego, niż brodzenie w Gnojniku w upalny letni dzień.


Rzeka Gnojnik w Gorajcu


Wybierają się na Ekoszlak warto zabrać ze sobą smakołyki dla koników , czyli przekrojone na pół jabłko lub marchewkę, a wracając można pobawić się w dziką florystkę lub dzikiego florystę i zebrać sobie piękny bukiet z gorajeckich kwiatów i traw.


Bukiet polnych kwiatów w Chutorze Gorajec

28 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page